Przejdź do głównej zawartości

Polecane

Kremowa zupa z dyni

  Kremowa zupa z dyni      Skoro dynia jest królową jesieni, to i u nas znajdziecie sposób na przepyszny krem. Zupa ogrzewająca żołądki, zimne dłonie i pobudzająca zmysły. Oto nasza propozycja:   Składniki: ·         1 duża dynia (ok.1800g) ·         1 średnia marchewka ·         1 średnia pietruszka ·         1 duża cebula ·         3 średnie ziemniaki ·         1 średni batat ·         2 łyżki oliwy ·         1,5 – 2l wody ·         Wegeta ·         Galka muszkatołowa ·         Śmietana 18% ·         Dla mięsożerców – boczek           Wszystkie warzywa obrać i pokroić w gruba kostkę. Dynie odseparować do osobnego naczynia (również wydrążoną, obraną i pokrojoną w kostkę). Do dużego garczka wlać dwie łyżki oliwy i wrzucić pokrojone: marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, batata i cebulę. Doprawić porządnie wegetą i smażyć na średnim ogniu. Gdy warzywa nabiorą złocistego koloru i lekko się zaczną przypalać dorzucić do garczka dynie. Wszystko dobrze zamieszać i s

Sandałowe love 😉






Przyszło lato i czas na roznegliżowane stopy. Skarpety trzeba rzucić w kąt i pożegnać się z ciężkim obuwiem. Pomimo, iż sandały w połączeniu z białą wełną są ciągle na czasie 😉, to wierzcie mi – w takie upały - lepiej schować je do szuflady na zimowe awarie. Z każdym kolejnym sezonem letnim zauważyłam, że dla niektórych osób stopy są tematem tabu a nawet miejscem bardzo intymnym. Nie każdy pała do nich miłością. Nie wszyscy chcą je pokazywać. Niektórzy się wręcz ich wstydzą. Jednak w końcu, któregoś słonecznego dnia trzeba się z nimi zakolegować.

Czy dbacie o stopy tak jak o resztę swojego ciała? A może są one na samym końcu pielęgnacji – no w końcu większość czasu je ukrywamy, więc starać się o nie zbytnio nie trzeba? Proszę się przyznać! Ale spokojnie, bez stresu. Nie mnie, lecz przed samym sobą. Czy odpowiednio zajmuję się częścią ciała, która tak wiele dla mnie robi? Ja muszę obnażyć Wam swoją prawdę i wyznać, że zdecydowanie za mało się o nie staram. Ale nikt nie jest idealny – niestety a może stety właśnie. Pracujemy nad sobą całe życie, toteż nie bądźmy dla siebie zbyt surowi. Czas jednak na zmiany i poprawienie statusu swoich stóp!







               Sezon na wszelkiego rodzaju obtarcia i pęcherze już dawno uważam za otwarty. Ile razy przerzucając się na obuwie letnie, już po pierwszym spacerze kupowaliście plastry ochraniające, a z pięty lała się krew? Kupujemy buty bo, są tanie, a bo tylko na jeden sezon, bo przecież są takie ładne. Ale czy są wygodne? Niestety to nie zawsze idzie ze sobą w parze. Bardzo często jest też tak, że w sklepie buty wydają się być szyte na naszą miarę. Jednak po pierwszych wojażach okazują się totalną klapą. I co teraz zrobić żeby nie cierpieć? Kiedy z pęcherza robi się rana a co najgorsze z rany leje się krew?

Nie przebijaj pęcherzy!


Po pierwsze i najważniejsze nie wolno przebijać pęcherza! Pod wpływem tarcia naskórka o za ciasny bądź zbyt luźny but w podrażnionym miejscu zaczyna pojawiać się płyn limfatyczny tworząc tym samym bąbel – tzw. pęcherz, który jest reakcją obronną na zadaną ranę. Ten oto płyn ma za zadanie leczyć nasz ubytek. W momencie przebicia pęcherza pozbawiamy się naturalnego i najlepszego z możliwych leków. Rozszczepiona skóra odpada i pojawia się bardzo bolesna, często krwawiąca rana.


Jeżeli zaś naskórek dalej pozostał w miejscu rany, w żadnym wypadku nie odrywajcie go. Wręcz zalecane jest pozostawienie go na swoim miejscu, bądź przyklejenie na istniejące zaczerwienienie. Piekące przetarcie należy natychmiast zdezynfekować gazą jałową, wcześniej nasączoną wodą utlenioną. Taki zabieg jest wręcz konieczny aby ochronić stopę przed stanem zapalnym. Jeżeli nie macie dostępu do płynu dezynfekującego postarajcie się przemyć wodą zranione miejsce i nakleić na nie plaster ochronny. W takiej sytuacji należy też zmienić obuwie, no ale nie oszukujmy się - przecież prawie nikt z nas nie nosi ze sobą zapasowych butów. Toteż postarajmy się w te letnie dni mieć chociaż pod ręką zestaw plastrów opatrunkowych. Szczególnie polecane są żelowe plastry imitujące skórę, które są dodatkowo nasączone płynem łagodzącym podrażnienia.


Żeby pozwolić skórze szybko się zagoić opatrunki nośmy jedynie w dzień. Nocą dajmy ranie oddychać, co przyczyni się do szybszej regeneracji. Pamiętajcie również o ciągłym przemywaniu i dezynfekcji. Takie miejsce jest szczególnie narażone na działanie wszelakich mikroorganizmów, które mogą przenosić wiele chorób takich jak np. grzybica. W wyniku czego samo leczenie stanie się nie tyle długie ale i bardzo uciążliwe. Jeżeli pęcherz na stopie nie jest przebity, profilaktyka okazuje się mniej bolesna. Tutaj zasada jest tylko jedna – zmień obuwie na inne. Aby bąbel nie pękł i nie powstała otwarta rana, nie zaleca się zakładania obuwia, które spowodowało otarcia.

W okresie letnim pocące się stopy są szczególnie narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Praktycznie przez cały rok może nas spotkać przykre obtarcie, dlatego też nie należy zapominać o systematycznym dbaniu o swoje stopy. Co przez to rozumieć? Otóż na pewno do standardowych nawyków powinniśmy zaliczyć np. moczenie stóp w soli morskiej i szałwii, regularne peelingi oraz systematyczne nawilżanie kremami z mocznikiem, gliceryną lub alantoniną.


Podwójny alarm dla cukrzyka!


I tutaj właściwie zaczynają się schody, a z pozoru zwykłe otarcie przechodzi wręcz w groźbę znalezienia się na stole operacyjnym. Wszelkiego rodzaju otarcia i zranienia u cukrzyków są niewątpliwie groźniejsze niż u zdrowych osób. Dzieje się tak, ponieważ takie rany znacznie wolniej się goją i bardzo łatwo ulegają zakażeniom. Dlatego też codzienna pielęgnacja stóp jest bardzo ważnym czynnikiem w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia powikłania takiego jak stopa cukrzycowa.


Stopa cukrzycowa – co to takiego?





               Główna przyczyną rozwoju stopy cukrzycowej jest polineuropatia czyli wyżej wspomniane trudniejsze gojenie się ran. Przy takim powikłaniu jak stopa cukrzycowa skóra na stopach staje się bardziej wysuszona i podatna na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. W żadnym wypadku nie wolno tego zaniedbywać! „Olanie” nawet najmniejszego uszkodzenia naskórka finalnie może skończyć się amputacją. Stopa cukrzycowa to przewlekłe powikłanie występujące zarówno w cukrzycy typu 1 jak i typu 2. Przyczynami stopy cukrzycowej są m. in.: palenie papierosów, otyłość i nadwaga, źle wyrównana cukrzyca, neuropatia obwodowa, upośledzenie krwawienia (makroangiopatia i mikroangiopatia), grzybica stóp czy źle dobrane obuwie.



               Najlepszą profilaktyką jest codzienna pielęgnacja stóp:


·        Regularne obserwowanie stóp oraz złuszczanie naskórka;
·        Codzienne mycie stóp w letniej wodzie – pamiętajcie jednak, że taka kąpiel nie powinna trwać zbyt długo;
·        Dokładne osuszanie trudno dostępnych miejsc, w których przy pozostaniu wilgoci mogą namnażać się różnego rodzaju drobnoustroje;
·        Używanie odpowiednich kosmetyków, które zawierają mocznik (stężenie 5-30%), srebro, witaminę A i E oraz parafinę ciekłą.  
·        Natychmiastowe leczenie wszelkich (nawet najmniejszych) skaleczeń i otarć.


Każdą nawet najmniejszą zmianę należy konsultować z lekarzem prowadzącym. I błagam Was nie wmawiajcie sobie, że to za chwilę przejdzie lub się zagoi, lub, że nie ma sensu zawracać „gitary” o taka drobnostkę. Pomyślcie sobie: „A co jeżeli się nie zagoi?”. Czy naprawdę chcecie przechodzić przez coś tak bolesnego, czego mogliście uniknąć zwykłym pytaniem? Zbyt późne zgłoszenie się ze stopą cukrzycową, bądź nie stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzi jedynie na stół operacyjny. W takim przypadku lekarze walczą o życie pacjenta amputując kończynę, tym samym ratując organizm przed rozprzestrzenieniem się zakażenia.


W przypadku wzmożonego ryzyka wystąpienia wyżej wymienionego powikłania (w szczególności po 20 latach choroby) nie zaleca się m.in. chodzenia boso, kiedy to odsłonięte stopy są bardziej narażone na wszelkiego rodzaju uszkodzenia lub zakażenia grzybicze. Niezaprzeczalnie jednym z czynników ochronnych jest dobór odpowiedniego obuwia. Starajmy się wybierać buty wygodne, z miękkim podłożem oraz wkładkami.




Źródło:

Komentarze

Popularne posty